

Helyes megfejtő nem volt, pedig azt hittem legalább a Kunok tudni fogják mi készül. Sebaj, mindenki kap tőlem egy nagy virtuális ölelést, aki elolvasta ezt a posztot.
Ha szeretnétek többet megtudni a kunbabákról elsősorban persze Kunkovács könyvét ajánlom, de Kunhegyes honlapján is találhatók érdekes információk, melyekből álljon itt egy kis idézet:
A kutatók véleménye megoszlik arról, hogy az eredeti, régi kőszobrok kit ábrázolnak. Egyesek úgy vélik, hogy a szobrokra nem a halott képmását mintázták, hanem az ellenségét. Míg mások a család kiemelkedő alakjának, a valódi ős síremlékének tekintik azokat.
A dél-oroszországi kunok anyagi és szellemi kultúráját a sírleleteken kívül a halottak tiszteletére emelt, férfiakat és nőket ábrázoló kőszobrok, az ún. „kamennaja babák”, a kun őskultusz emlékei alapján is megvilágíthatjuk. „A kunok nagy halmot emelnek a megboldogult felett, és szobrot állítanak neki, mely Keletnek néz, és a köldöke előtt serleget tart a kezében – írja Willelmus de Rubruk – mely máig a legismertebb forrásadat a szoborállítás kun szokásáról.
Ikonográfiai jellegzetességei, előzményei, hitvilági jelentése és szerepe miatt a kunok művészete a belső-ázsiai és dél-szibériai régi török népek hasonló művészetéből származtatható, melyet a VI. században az Altáj-vidéki türkök hoztak létre.
Kunkovács László fotói itt is láthatók.
Én sajnos nem olvastam a korábbi bejegyzésedet, de a mostanit nagyon nagy örömmel olvastam. És nem azért, mert a férjem rokona Kunkovács Laca, és személyesen is jól ismerem, hanem mert örülök, hogy elővetted ezt a témát!!!!!
VálaszTörlés